Пн, 13.01.2025, 22:25
Вітаю Вас Гость | RSS
Форма входу
Пошук
Статистика







У мережі всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Кафедра Машинобудування та інженерної маханіки

Різальний інструмент

Лектор - Семенець Олександр Анатолійович

 

1. Предмет і мета дисципліни, її місце й роль у навчальному процесі

Предмет навчальної дисципліни «Різальний інструмент» охоплює наступні основні об’єкти: проектування різальних інструментів, шляхи розвитку теорії і практики їх проектування, напрямок на підвищення технічного рівня і конкурентоздатності, застосування системи автоматичного проектування; конструкції інструментів з нових інструментальних матеріалів, перспективи і основні напрямки подальшого розвитку теорії різальних інструментів.

Мета навчальної дисципліни – надати майбутнім інженерам-механікам, науковим співробітникам теоретичні та практичні основи в області проектування різальних інструментів, конструкцій сучасних інструментів та визначити перспективи і напрямки розвитку різального інструменту.

Викладання дисципліни "Різальний інструмент” здійснюється після опанування студентами таких загальноосвітніх фундаментальних дисциплін як "Вища математика”, "Опір матеріалів”, "Машинобудівне креслення”, "Обчислювальна техніка й програмування”, "Теоретична механіка”, "Типове устаткування”, "Деталі машин”, "Теорія різання” та передує вивченню дисциплін професійного спрямування.

 

2. Задачі навчальної дисципліни


У результаті вивчення дисципліни студент повинен

1. ЗНАТИ:

1.1. Основи проектування металорізального інструменту.

1.2. Конструкцію різних типів інструментів.

1.3. Вплив геометричних параметрів різальної частини інструменту на процес обробки.

1.4. Основні типи матеріалів для виготовлення різальної частини металорізальних інструментів.

1.5. Перспективи і основні напрямки подальшого розвитку конструкцій різальних інструментів.

1.6 Режими різання при обробці інструментом різного типу.

2. ВМІТИ:

2.1. Орієнтуватися в потоці наукової та технічної інформації в галузі проектування нових типів металорізальних інструментів.

2.2. Проектувати металорізальний інструмент для визначеного виду обробки.

2.3. Вимірювати основні геометричні параметри різальної частини інструментів.

2.4. Вірно вибирати та призначати режими обробки для різних типів інструментів.

3. Студент повинен мати НАВИЧКИ:

3.1 З використанням сучасної науково-технічної літератури орієнтуватися в потоці наукової та технічної інформації в галузі проектування нових типів металорізальних інструментів.

3.2 Проектувати металорізальний інструмент для визначеного виду обробки з урахуванням матеріалу, що обробляється, режимних парамерів та геометрії різальної частини.

3.3 Вимірювати основні геометричні параметри різальної частини інструментів використовуючі стандартний та спеціалізований вимірювальний інструмент.

3.4 Вибирати та призначати режими обробки для різних типів інструментів використовуючи відповідну довідкову літературу та існуючі нормативи.

3. Методичні вказівки

3.1 Методичні вказівки до виконання лабораторних робіт з дисципліни "Різальний інструмент" для студентів 3-4 курсу денної та заочної форм навчання / Стовпник О.В., Семенець О.А., Митрохін О.А., Ситар В.І. // Дніпропетровськ:ДВНЗ УДХТУ, 2011 - 30с.

3.2 Методичні вказівки до виконання практичних робіт з дисципліни "Різальний інструмент" для студентів 3-4 курсу денної та заочної форм навчання / Стовпник О.В., Семенець О.А., Митрохін О.А. // Дніпропетровськ:УДХТУ, 2007 - 57с.

3.3 Методичні вказівки до виконання курсової роботи з дисципліни "Різальний інструмент" для студентів 4 курсу денної та заочної форм навчання / Стовпник О.В., Митрохін О.А. // Дніпропетровськ:ДВНЗ УДХТУ, 2009 - 76с.

 

4. Питання до екзаменаційних білетів


 1. Складові частини і елементи дискових, відрізних та прорізних фрез. Їх призначення. Матеріали фрез. Особливості процесу фрезерування цими фрезами.

2. Інструменти для верстатів із числовим програмним керуванням та автоматичних ліній. Регулювання інструментів на розмір. Інструментальні магазини, заміна зношеного інструменту.

3. Класифікація токарних різців за призначенням. Складові частини та елементи прохідного токарного різця. Конструктивні різновиди різальних частин та державок.

4. Складові частини і елементи торцевої фрези та фрези для Т-подібних пазів. Їх призначення. Матеріали фрез. Особливості процесу фрезерування цими фрезами.

5. В’яжучі речовини для виготовлення шліфувальних кругів. Наповнювачі, їх типи і властивості. Твердість абразивних інструментів. Правка абразивних інструментів.

6. Складові частини і елементи кутових і фасонних фрез. Їх призначення. Матеріали фрез. Особливості процесу фрезерування.

7. Абразивні матеріали, призначення і маркування. Основні фізико-хімічні і технічні властивості.

8. Особливості механізму зрізання стружки при фрезеруванні. Вплив циклоїдної траєкторії руху різальних кромок на товщину стружки, та мікро геометричний профіль обробленої поверхні.

9. Структурна будова шліфувальних кругів. Форми шліфувальних кругів. Рельєф різальної поверхні шліфувальних кругів.

10. Конструктивні елементи різальної частини різців (головок) різного призначення (форми пазів під пластину, форми передньої та задньої поверхонь.

11. Геометричні параметри робочої та різальної частини ручних і машинних розверток. Параметри елементів зрізаного шару.

12. Класифікація абразивних інструментів. Фізична сутність процесу різання зернами абразиву. Схема мікрорізання. Схеми шліфування. Принципові кінематичні схеми різання плоского та круглого шліфування.

13. Конструктивні різновиди різальних частин різців з механічним закріпленням пластин. Форми і розміри державок токарних різців. Матеріали для їх виготовлення.

14. Призначення та складові частини і елементи розверток. Різновиди розверток за способом використання та за конструкцією. Матеріали для виготовлення розверток. Призначення кожної частини і кожного елементу машинної розвертки.

15. Фасонні різці. Конструктивні різновиди, призначення, заточка фасонних різців. Матеріали для виготовлення різальної частини фасонного різця.

16. Геометричні параметри робочої та різальної частини тризубого зенкера. Види задніх поверхонь зубців зенкерів, параметри поперечного перерізу стружки та режимні параметри зенкерування.

17. Геометричні параметри різальної частини гребінчастих інструментів.

18. Особливості заточки токарних різців. Порядок шліфування поверхонь різальної частини різця. Режимні параметри процесу заточки. Особливості заточки фасонних різців.

19. Призначення та складові частини і елементи зенкерів. Конструкції зенкерів за способом кріплення та за видом обробки. Матеріали для виготовлення зенкерів. Призначення кожної частини і кожного елемента зенкера.

20. Конструктивні елементи спіральних свердел і і геометрія різальної частини. Визначення глибини свердління. Призначення подвійної заточки та підточки поперечної різальної кромки. Конструктивні особливості свердел із твердих сплавів. Марки сплавів для виготовлення різальної частини твердосплавних свердел.

21. Складові частини й елементи різенарізної головки для нарізання зовнішньої різі. Особливості будови круглих гребінок.

22. Різновиди, призначення та складові частини і елементи центрувальних свердел. Матеріали для їх виготовлення. Недоліки і переваги кожного виду цих свердел.

23. Сутність нарізання різьби профільними фрезами. Схеми нарізання різьби однодисковою та багатодисковою фрезами.

24. Параметри різальної різців з пластинками, які не переточуються. Призначення і параметри канавок вздовж різальних кромок.

25. Призначення та складові частини і елементи кільцевого свердла. Матеріали для виготовлення кільцевого свердла. Призначення кожної частини. Схеми різання щодо розподілення ширини різання і подачі. Особливості видалення стружки із зони різання.

26. Зуборізний інструмент для виготовлення циліндричних зубчатих коліс. Методи обробки впадин між зубцями. Матеріали для виготовлення зуборізних інструментів.

27. Конструкції і матеріали корпусів (державок) токарних різців. Визначення габаритних розмірів та розрахунки на міцність корпуса токарного різця.

28. Призначення та складові частини й елементи шнекового свердла. Переваги та недоліки. Матеріали для виготовлення свердла. Призначення кожної частини і кожного елемента шнекового свердла.

29. Нарізання зубчатих коліс дисковими та кінцевими модульними фрезами. Особливості конструкції модульних фрез.

30. Алмазні різці. Призначення і застосування алмазних різців. Переваги та недоліки. Режимні параметри процесів обробки різанням. Точність і шорсткість обробки деталей алмазними різцями.

31. Призначення та складові частини й елементи рушничного свердла. Переваги та недоліки. Матеріали для виготовлення рушничного свердла. Призначення кожної частини й кожного елемента рушничного свердла.

32. Нарізання зубчатих коліс зуборізними довбачами та зуборізними гребінками. Особливості конструкцій цих інструментів та геометричні параметри різальних зубців.

33. Конструкції алмазних різців. Геометричні параметри різальної частини. Особливості формування різальних кромок. Різновиди різальних кромок алмазних різців.

34. Призначення та складові частини й елементи гарматного свердла. Переваги та недоліки. Матеріали для виготовлення свердла. Призначення кожної частини й кожного елемента гарматного свердла.

35. Нарізання зубчастих коліс черв’ячними фрезами. Особливості конструкції черв’ячної фрези.

36. Типи конструкцій протяжок. Матеріали для виготовлення робочої частини та інших складових протяжок. Визначення сили різання. Розрахунок міцності протяжки та довжини її робочої частини.

37. Призначення та складові частини й елементи спірального свердла. Матеріали різальної частини свердла. Призначення кожної частини й кожного елемента спірального свердла.

38. Обробка торцевих площин прохідними й підрізними різцями. Схеми зрізання припуску. Особливості проведення процесу обробки за різними схемами. Недоліки й переваги кожної схеми.

39. Призначення й класифікація різьбонарізних інструментів. Матеріали для виготовлення цих інструментів. Принципова кінематична схема нарізання різьби токарними профільними різцями.

40. Сутність обробки методом фрезерування. Переваги та недоліки цього методу. Принципові кінематичні схеми різання, які можуть бути здійснені при фрезеруванні. Основні типи фрез.

41. Призначення й основні типи свердел. Матеріали для виготовлення свердел. Принципова кінематична схема різання при свердлінні. Точність та шорсткість просвердлених отворів.

42. Складові частини й елементи циліндричних, кінцевих, шпонкових фрез. Їх призначення. Матеріали фрез. Особливості процесу фрезерування.

43. Особливості різеутворення при нарізанні різі профільними токарними різцями. Циклограма процесу нарізання. Геометричні параметри профільного різця для нарізання різі.

44. Призначення та складові частини й елементи спірального свердла. Матеріали різальної частини свердла. Призначення кожної частини й кожного елемента спірального свердла.

45. Схеми фрезерування при різних значеннях кута контакту. Фізична сутність кожної схеми. Глибина фрезерування.

46. Складові частини і елементи різьбової гребінки. Циклограма процесу нарізання різі гребінкою.

47. Призначення та складові частини і елементи перового свердла. Переваги та недоліки. Матеріали для виготовлення свердла. Призначення кожної частини і кожного елемента перового свердла.

48. Формоутворення поверхонь на заготовці при фрезеруванні. Вивід рівняння для визначення шорсткості поверхні після фрезерування.

49. Складові частини і елементи мітчика для нарізання внутрішньої різі. Матеріали для виготовлення мітчиків. Принципова кінематична схема різання.

50. Призначення та складові частини і елементи гарматного свердла. Переваги та недоліки. Матеріали для виготовлення свердла. Призначення кожної частини і кожного елемента перового свердла.

51. Стружко утворення при симетричнім та асиметричнім одностороннім фрезеруванні. Визначення глибини фрезерування.

52. Складові частини і елементи круглої плашки для нарізання зовнішньої різі принципова кінематична схема різання. Матеріали для виготовлення круглих плашок.

53. Призначення та складові частини і елементи рушничного свердла. Переваги та недоліки. Матеріали для виготовлення свердла. Призначення кожної частини і кожного елемента рушничного свердла.

54. Геометричні параметри зубців фрез. Головні та допоміжні кути в плані, кут нахилу головних різальних кромок зубців різних фрез.

55. Форми зубців протяжок та їх геометричні параметри в залежності від виду і матеріалу деталі.

56. Призначення та складові частини і елементи шнекового свердла. Переваги та недоліки. Матеріали для виготовлення свердла. Призначення кожної частини і кожного елемента шнекового свердла.

57. Механізм стружко утворення при протягуванні. Сутність профільної, групової та генераторної схем зрізання припуску. Матеріал для виготовлення протяжок.

58. Особливості визначення задніх кутів зубців різальної та калібрувальної частин протяжок. Мінімальні та максимальні значення товщини шару, який зрізують зубці протяжки, зберігаючи максимальну довговічність протяжки.

59. Призначення та складові частини і елементи кільцевого свердла. Матеріали для виготовлення свердла. Призначення кожної частини. Схеми різання щодо розподілення ширини різання і подачі. Особливості видалення стружки із зони різання.

60. Складові частини і елементи алмазних різців. Режими різання алмазними різцями.

61. Типи конструкцій протяжок. Матеріали для виготовлення робочої частини та ін. складових протяжок. Визначення сили різання. Розрахунок міцності протяжки та довжини її робочої частини.

62. Різновиди, призначення та складові частини й елементи центрувальних свердел. Матеріали для їх виготовлення. Недоліки та переваги кожного виду цих свердел

63. Геометричні параметри зубців фрез. Головні та допоміжні кути в плані, кут нахилу головних різальних кромок зубців різних фрез.

64. Особливості різеутворення при нарізанні різі профільними токарними різцями. Циклограма процесу нарізання. Геометричні параметри профільного різенарізного різця.

65. Конструктивні елементи спіральних свердел і геометрія різальної частини. Визначення глибини свердління. Призначення подвійної заточки та підточки поперечної різальної кромки. Конструктивні особливості свердел із твердих сплавів. Марки сплавів для виготовлення різальної частини твердосплавних свердел.

66. Складові частини й елементи різьбової гребінки. Циклограма процесу нарізання різі гребінкою.

67. Призначення та складові частини й елементи зенкерів. Конструкції зенкерів за способом кріплення та за видом обробки. Матеріали для виготовлення зенкерів. Призначення кожної частини і кожного елемента зенкера.

68. Складові частини й елементи мітчика для нарізання внутрішньої різі. Матеріали для виготовлення мітчиків. Принципова кінематична схема різання.

69. Призначення та складові частини й елементи перового свердла. Переваги та недоліки. Матеріали для виготовлення свердла. Призначення кожної частини й кожного елемента перового свердла.

70. Різновиди токарної обробки. Особливості їх проведення принципові кінематичні схеми різання. Схеми зрізання припуску в кожному виді токарної обробки.

71. Особливості визначення задніх кутів зубців різальної та калібрувальної частин протяжок. Мінімальні ті максимальні значення товщини шару, який зрізують зубці протяжки, зберігаючи максимальну довговічність протяжки.

72. Геометричні параметри робочої та різальної частин тризубого зенкера. Види задніх поверхонь зубців зенкерів, параметри поперечного перерізу стружки та режимні параметри зенкерування.

73. Схеми фрезерування при різних значеннях кута контакту. Фізична сутність кожної схеми. Глибина фрезерування.

74. Складові частини й елементи круглої плашки для нарізання зовнішньої різі. Принципова кінематична схема різання. Матеріали для виготовлення круглих плашок.

75. Призначення та складові частини й елементи розверток. Різновиди розверток за способом використання та за конструкцією. Матеріали для виготовлення розверток. Призначення кожної частини й кожного елемента машинної розвертки.

76. Сутність обробки методом фрезерування. Переваги та недоліки цього методу. Принципові кінематичні схеми різання, які можуть бути здійснені при фрезеруванні. Види обробки. Основні типи фрез.

77. Визначення кількості зубців гребінчастого інструменту. Схема зрізання припуску й формоутворення профілю різі.

78. Геометричні параметри робочої та різальної частини ручних і машинних розверток. Параметри елементів зрізаного шару припуску на обробку.

79. Складові частини й елементи циліндричних, кінцевих шпонкових фрез. Їх призначення та матеріали фрез. Особливості процесу фрезерування цими фрезами.

80. Сутність нарізання різі профільними фрезами. Схеми нарізання різьби однодисковою та багатодисковою фрезами.

 

5. Список рекомендованої літератури

1. П.Р.Родин. Металлорежущие инструменты. К. «Вища школа»

2. П.Р.Родин. Основы проектирования режущих инструментов. К. «Вища школа», 424с. 1990.

3. Сахаров Г.И., Арбузов О.Б., Боровой Ю.Л. и др. Металлорежущие инструменты. М. Машиностроение., 327 с. 1989.

4. Иноземцев Г.Г. Проектирование металлорежущих инструментов. М. Машиностроение. 1984. 272 с.

5. Кирсанов Г.Н., Арбузов О.Б. и др. Руководство по курсовому проектированию металлорежущих инструментов. М. Машиностроение. 1986. 288 с.

6. Грановский Г.И., Грановский В.Г. Резание металлов. 1985.

7. Справочник технолога-машиностроителя. В двух томах. Под ред. А.Г.Косиловой, Р.К.Мещерякова. – М.Машиностроение, 1985.